Beyaz Ekmek Sevenlere Müjde: Daha Sağlıklı ve Lezzetli Beyaz Ekmek Geliyor

Beyaz ekmek sevenler için müjde! İngiliz bilim insanları gıdaların sağlığa faydalarını artırma amacıyla, beyaz ekmeği daha lezzetli ve sağlıklı hale getirmek için kolları sıvadı.

Beyaz ekmek, besin değerinin büyük bir kısmını öğütme işlemi sırasında kaybeden, genellikle lif ve vitaminler açısından fakir olarak kabul edilir. Bu proje, beyaz ekmeğin tadını ve dokusunu korurken besin değerini artırmayı amaçlıyor.

NASIL YAPILACAK?

Araştırmacılar, ekmek karışımına az miktarda bezelye, fasulye, tahıllar, buğday kepeği ve buğday embriyosu eklemeyi planlıyor. Ayrıca kinoa, tef, sorgum ve darı gibi vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengin tahıllar da kullanılacak. Ekmek, yeşil bezelye ve nohut ile protein açısından da zenginleştirilecek.

HEDEF: KEPEKLİ EKMEK TADINDA BEYAZ EKMEK

Projenin lideri Dr. Catherine Howarth, beyaz ekmeğin lezzetini ve dokusunu korurken besin değerini kepekli ekmek seviyesine çıkarmak için “hassas bir dengeleme işi” olduğunu söylüyor.

BEYAZ EKMEK NEDEN SAĞLIKSIZ?

Dr. Howarth, beyaz ekmeğin öğütme işlemi sırasında vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını kaybettiğini ve lif bakımından fakir olduğunu belirtiyor. Bu durum, beyaz ekmeği diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar için bir risk faktörü haline getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x