Işığın Hasadı belgeselinin ilk gösterimi Urfa’da yapıldı

URFA – Ankara’nın Evren ilçesinde çoğunluğu Urfa’dan olmak üzere Hatay, Adana ve civar illerden gelen mevsimlik işçilerin çalışma koşullarını ve hayata tutunma çabalarını anlatan ‘Işığın Hasadı’ belgeselinin ilk gösterimi Urfa’da yapıldı.

ÖZEL GÖSTERİME İŞÇİLER VE YÖNETMEN DE KATILDI

Göbeklitepe Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen gösterim Urfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Senaryosuna Gazete Duvar muhabiri Ceren Bayar’ın destek verdiği özel gösterime belgeselin yönetmeni Esin Özalp Öztürk ve belgeselde yaşadıkları sıkıntıları aktaran mevsimlik tarım işçileri de katıldı.

‘KARANLIKKEN DE KARANLIK, AYDINLIKKEN DE KARANLIK’

Gösterimin sonunda izleyicilerin sorularını yanıtlayan Öztürk, mevsimlik tarım işçilerinin karanlık ve aydınlık arasında geçen hikayelerini anlatmak istediğini belirtirken, “Karanlıkken de karanlık, aydınlıkken de karanlık” dedi. Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının bugünden yarına çözülmeyeceğinin farkında olduğunu belirten Öztürk, sorunun görünür olmasını umduklarını ifade etti. Öztürk, belgeselin uluslararası pek çok festivalde yarıştığını ve gösterim yapılacağını söyledi.

IŞIĞIN HASADI: İKİ SAAT ÇALIŞAN JENARATÖR

“Işığın Hasadı” adlı belgesel, filmde metaforik bir umut ışığı olarak kullanılan ve günde sadece 2 saat çalışan jeneratörün etrafında şekilleniyor. Bu kısa zaman içinde işçiler, emeğin, azmin ve hayatı yakalama çabasının karmaşasında kendi hikayelerini anlatıyorlar.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x